Kui Gruusia restoranis sulle toit lauale tuuakse või koduses pidulauas sulle hõrgutisi lähemale lükatakse, kõlab sinna juurde sõbralik miirtvit ehk „palun nautige”. Mitte isu ei pea hea olema, vaid toidust saadav nauding võiks pererahva rõõmuks hea olla.
Viimase aasta jooksul on lahked perenaised mind oma köökidesse lubanud, oma käe all õpetanud ja mulle oma kokakunsti saladusi avaldanud. Iga päev Gruusias pakub uusi maitseelamusi ning maitsete ja toiduvalmistamise viiside erinevused viivad mind järjest lähemale Gruusia erinevate piirkondade traditsioonidele.

Sunday, March 18, 2012

Juust ja piimatooted

Gruusia toidulaual enamasti piima ei ole. Toidu kõrvale juuakse vett või veini, vahel ka limonaadi. Poes müüakse enamasti Ukrainast või mujalt imporditud piima. Mõnest talutoodete kioskist ja turult saab ka toorest, läbikuumutamata piima. 
Gruusial endal ei ole suuri piimatööstusi ega riiklikku piimakokkuostusüsteemi. Seega igaüks, kes lehmi kasvatab, teeb oma piimaga täpselt seda mis selles külas kõige targem on. Suvel saadetakse lehmad mägedesse ning kordamööda käivad külamutid seal mägedes terve küla lehmasid lüpsmas. Tagasi tulevad mitte piimaga vaid juustu või matsoniga.
Piimaauto David Gareji läheda
Lehmad elavad aga vabalt ja käivad kus tahavad. Kodulähedastel karjamaadel elavad lehmad ja muud pudulojused tulevad õhtuks ise koju tagasi, aga kaugematel karjamaadel lillelistel aasadel kauneid vaateid nautivad lehmad karjatatakse alles sügise tulekul alla külla tagasi.

Matsoni on nagu toorjogurt, hapupiima ja jogurti vahepealne toode, mida süüakse sageli hommikusöögiks. Minu suvine lemmiksöök oli matsoni koos värsketest maasikatest toormoosiga. Kahjuks sai maasikahooaeg läbi kahe nädalaga ja mina oma lemmiksööki nautida sama kaua.

Loreida teeb sulguni juustu. Salme küla, Abhaasia.
Juust on Gruusia köögi üks tähtsamaid koostisosi. Hatšapurid on parimad juustutäidisega ning enamuste muude toitude sees on juust. Kõige levinumad juustusordid on imeruli ja sulguni. Imeruli tegemiseks ei pea nägema nii kaua vaeva ngu Hollandi juustudega, neid mitu kuud pressi all hoidma. Imeruli saab valmis 1-2 päevaga. Sulguni tegemiseks keedetakse see esimene juust veel korra läbi, purustatakse, kuumutatakse, jahutatakse, pressitakse kokku ja jäetakse koos soolaga nõrguma. Imeruli on valge ja augulisem ning sulguni on kollasem ja kiulisem. Hatšapuri sisse pannakse imerulit ja selle peale vahel sulgunit. Juustu tuleb alati maitsta enne selle ostmist, sest mõnikord on ta mage, mõnikord tulisoolane, mõnikord kuiv ja mõnikord väga rabe ja värske. Kui tellid restoranis juustuvaliku, siis on lisaks imerulile ja sulgunile su vaagnal veel suitsutatud sulguni, mis on kollase koorega.

Naduri on kodujuustu laadne toode. Tekstuurilt pigem kohupiima moodi, aga maitselt sobib soolaste toitude tegemisel. Näiteks naduriga täidetud õhukesed sulguniviilud.
Ka kohupiim, hapukoor ja keefir on poelettidel täiesti olemas, nad on väga mõnusa ja pehme maitsega, minu meelest maailma parimad.

Enamus traditsioonilisi toite sisaldavad juustu, võid või muid piimatooteid. Kuid paastu ajal loomseid toiduaineid (liha, juust, munad, või, piim jne) tarbida ei või. Seega peaaegu pool aastast peavad grusiinid oma lemmiktoitudest ennast eemale hoidma.

No comments:

Post a Comment