Sageli saadan oma külalistega Eestisse potsikuid Gruusia maitsetega, et ka mu pere ja sõbrad neid maitseid tunda saaks.
Punane möks on adžika, minu lemmik, ma panen seda kõikide toitude sisse. Annab mõnusa pehmelt vürtsika ja terava maitse. Sageli juhtub, et liialdan sellega, kui süüa teen ja teistel suud põlevad. Aga ikkagi on hea. See kaste on originaalis pärit Megreeliast, nemad kasutavad seda iga päev ja enamuste toitude peal/sees. Koosneb põhiliselt punasest piprast ja tšillist. Adžikat saab vahel turult ka kuiva puruna, et Läti piirivalvurid seda käsipagasist välja ei korjaks.
Kollakas puru on Svaani sool. See on soola-pipra-küüslaugu ja muude maitsetaimede segu, igal perenaisel on oma spetsiaalne retsept ja iga kord on nii see kui ka teised segud täiesti erinevad. Mina panen seda igal hommikul tomativiilude peale. See on originaalis pärit Svaneetiast, loode-gruusia mägedest. Sealsed põllud pole nii rikkalikud kui Gruusia muuds piirkondades ning svaani köök pole nii mitmekülgne kui näiteks megreelia köök. Aga svaani sool on alati iga päev laua peal ja seda kasutadakse kõikide toitude sees ja salati peal. Mulle ka meeldib, eriti tomatite peale raputamiseks.
Tkemali tegemine |
Salatite ja kõige muu sisse ostetakse aastaringselt värsket rohelist. Need rohelised oksad on üsna üsna naljakate nimedega – rihanna, kindzi, petruška. Ehk siis enamasti läheb salati või hautise sisse kindzi ehk koriander, petersell, basiilik. Igas Gruusia restoranis, kui võtad kõige lihtsama salati toidu kõrvale, siis on selle sees tomat, kurk, sibul ja hunnik värsket maitserohelist. Kui köögiviljakioskis shoppamas käid, siis küsidki neid üldise nimetajaga – tahan rohelisi.
Maitseaineletid turu peal on üks huvitavamaid asju üldse. Sealt on raske mööda tulla ilma uusi maitseid avastamata ja midagi kaasa ostmata.
Kaneeliostust kirjutasin kunagi oma aasta alguses. Kaneel siin väga tuntud maitseaine ei ole ja õunakook pole ka kõige popim magustoit. Kuid oma kaneelileti oleme nüüdseks turult üles leidnud. Samast maitseaineletist saab ka kõiki teisi maitseid, isegi toiduvärve ja piparkoogivorme ja –glasuure. Safranit, mida pannakse päris sageli toitude sisse, eriti koos pähklitega.
Ning kuivatatud barbarissipuru, mille sisse keeratakse vahel hakklihast kokkupressitud kebabirullid.
see küll vana blogi juba, aga ehk teate kuskohas Eestis Gruusia maitseid, kastmeid maitseainete segusid jmt. osta saaks
ReplyDelete